top of page

Już lecę

IMG_3574.JPG

Od jakiegoś czasu fascynuje mnie chodzenie; chodzenie jako ruch, jako proces, jako droga; chodzenie jako walka z równowagą, czasem
i grawitacją; jego różnorodność i złożoność. Postanowiłam więc się temu bliżej przyjrzeć dołączając do akcji Pieszymaj.

Podczas "Już lecę!" swoje chodzenie rozciągnęłam w czasie najbardziej jak umiałam. Moją drogą był pas startowy nieczynnego, wojskowego lotniska. Przez ponad półtorej godziny igrałam z równowagą, zmagałam się ze zmienną pogodą i motywacją.

Fragment performensu "Już lecę"

Aktywizm można tańczyć

Na pierwszym planie, po prawej stronie roześmiana ja. Na drugim planie, jakby za mgłą, Diana Niepce. Diana trzyma w ręku mikrofon. Obie mamy na sobie czarne kostiumy. Fot. Paweł Kuligowski

Taniec traktuję jako formę aktywizmu, ale także jako formę wyzwolenia się ze schematów, ram i reguł. W swojej pracy dostosowuję (bez)ruch do psychofizycznych możliwości. Eksperymentuję z normą. Wychodzę poza strefę komfortu. Swoim nienormatywnym ciałem i (bez)ruchem (nie)świadomie tworzę sztukę oporu. oraz przyglądam się, jak przestrzeń, widz i ja rezonujemy w podejmowaniu różnych decyzji. Zależy mi, żeby moja praca, a także sztuka były dostępne i zrozumiałe dla jak największej liczby osób.

Rezonans kontrastu

Proszę się nie ruszać, 

Będę podawać kontrast! 
Proszę się nie ruszać, 

Będę prześwietlać codzienność!

Proszę się nie ruszać,

Włączam rezonans doświadczeń wielu kobiet!

“Rezonans kontrastu” to prześwietlenie systemu, dla którego jesteśmy przedmiotami. To rezonans opresyjnej rzeczywistości oraz doświadczeń większości kobiet w Polsce. Ale czy to tylko nasze doświadczenia? Podam kontrast dla wyraźniejszego obrazu.

“Rezonans kontrastu” to performance połączony z projekcją wideo, w którym rekwizytem jest krzesło medyczne. Stanowi ono symbol opresji i doświadczeń moich oraz większości kobiet. Na wideo są nagrane moich rozbieganych  oczu, które przez cały czas trwania etiudy patrzą nie wiadomo gdzie – może na wszystkich, może na jednego widza, może na mnie, a może nie patrzą nigdzie. Podkładem dźwiękowym jest odgłos rezonansu magnetycznego mojego mózgu, do którego dostosowuję mój ruch. Każdy z tych elementów mają wpływ na mój (bez)ruch, (bez)głos, interakcję, reakcję, zajmowanie i opuszczanie przeze mnie przestrzeni. Całość rezonuje we mnie oraz na widza.

Performance "Rezonans kontrastu"
Rezonans kontrastu
Rezonans kontrastu
Rezonans kontrastu
bottom of page